kategori shëndetësor  

Çka e shkakton belching


2017-12-28 00:00:00

Çka e shkakton belching Çfarë është një gromësij? Ky sekrecion i gazrave të stomakut nëpër ezofag nën ndikimin e tkurrjes së diafragmë. Belching, ndonëse jo dukuri shumë e këndshme, por është i njohur për të gjithë, pa përjashtim, të dy njerëzit e shëndetshëm dhe të sëmurë. Kjo do të thotë që shkakton regurgitation mund të jenë fiziologjike ose patologjike. Më shpesh ndodh belching ajër, pa erë të huaj ose erë ka ngrënë kohët e fundit apo i dehur. Kjo është ajo që ndodh kur njerëzit flasin me shpejtësi gjatë vakt, mos harroni-"unë ha kur unë jam i shurdhër dhe memec"? Ushqimi i shpejt, shpejt gëlltitjes ushqim ose të hani gjatë trazirave emocionale.

Arsyeja për burping mund të jetë jo vetëm në rrugë një person ha, por edhe në faktin se ai ha. Disa ushqime dhe pije të kontribuojë në rritjen e prodhimit të gazit. gazit të akumuluar në stomak, do të kërkojë një mënyrë për të dalë nëpër ezofag. Më shpesh çon në belching konsumin e pijeve të gazuara apo kokteje oksigjenit, aktualisht popullor-në fakt ajo është asgjë si gëlltitje të gazit me të lëngshme. Disa produkte, të tilla si mashurka dhe gjithashtu mund të shkaktojë regurgitation, por megjithatë ata janë më shpesh të shkaktojë fryrje, bloating si ata të shkojnë nga traktit të poshtëm digjestiv.

belching fiziologjik është edhe në foshnjat që pothuajse gjithmonë gëlltisin ajër gjatë gjiri. Ata gjetën atë aq shpesh që pas të ushqyerit e foshnjës nuk është e rekomanduar dikur hedhur, dhe ka nevojë për disa minuta për të mbajtur atë i drejtë, duke pritur për burping, dhe vetëm pastaj të rafte, siç kapet ndryshe në ajër do të shkaktojë probleme në stomak, dhe mund të rezultojë në qoftë për dhimbje barku ose te regurgitation ngrënë.

shkaqe patologjike burping-Sëmundjet e sistemit të tretjes. Nga belching mund të shkaktojë pothuajse ndonjë sëmundje të traktit gastrointestinal sipërme. ezofag, gastrit, pankreatiti, gastro, ulcera peptike, hernia i ezofagut dhe sëmundje të tjera të ngjashme të çojë në atë që është prodhuar në stomak sasia e tepërt e gazit. Belching patologjike zakonisht ka erë dhe amëz. Çka e shkakton belching Për shembull, në sëmundjet e fshikëz fshikëz e tëmthit mund të ndihet në aciditet të lartë të përmbajtjes stomakut do të ndihet erë kosi dhe shije ushqim nedoperevarennoy. Në qoftë se ju shkelin stomakut zbrazjes ushqim mund të ngecë në stomak, dhe pastaj gromësij do të ketë një shije të pakëndshme dhe erë kalbur e vezë të prishura.

Nëse belching ndodh nga koha në kohë, ka shumë të ngjarë kjo nuk është një shenjë e shëndetit të sëmurë. Por nëse belching bëhet i rregullt në qoftë se ajo ka një erë të pakëndshme, ju duhet të shihni një mjek për të gjetur shkaqet burping dhe koha për të kuruar sëmundje, simptomat e së cilës ajo është.Artikuj që kanë lidhje

 Feeding fëmijën tuaj është 4 muaj-veçanërisht produktet e inputeve
 Droga kundër gripit për fëmijët
 Gjimnastikë Fitball-ushtrime, përfitimet, llojet
 Shkaqet e lëkurës lëkurë
 

Vendi është një koleksion privat i materialeve dhe është një amator informative dhe të burimeve arsimore. Të gjitha informatat që rrjedhin nga burimet publike. Administrata nuk zbatohet për autorësinë e materialeve të përdorura. Të gjitha të drejtat i përkasin pronarëve të tyre ligjore