Silymarin Silymarin-. Origjina hepatoprotector perime, nxjerrë nga fruti gjemb gomari qumësht Struktura dhe përbërja Silymarin prodhuar në forma të ndryshme të dozimit:. Tableta, kapsula, pezullimin, shurup, vaj, pluhur përbërës aktiv të drogës-. Silymarin Mekanizmi i veprimit e silymarin drogës ka një rigjeneruese, hepatoprotective, efekt detoxification."/>

kategori shëndetësor  

Silymarin-Udhëzime, komente, contraindications


2017-12-28 00:00:00

class = "st">

Silymarin

Silymarin-. Origjina hepatoprotector perime, nxjerrë nga fruti gjemb gomari qumësht

Struktura dhe përbërja

Silymarin-Udhëzime, komente, contraindications

Silymarin prodhuar në forma të ndryshme të dozimit:. Tableta, kapsula, pezullimin, shurup, vaj, pluhur

përbërës aktiv të drogës-. Silymarin

Mekanizmi i veprimit e silymarin

drogës ka një rigjeneruese, hepatoprotective, efekt detoxification. Sipas udhëzimeve Silymarin mbron indet e mëlçisë në lezione të ndryshme toksike, ndihmon për të rivendosur funksionin dhe strukturën e qelizave të mëlçisë.

Sipas komente Silymarin normalizes parametrave laboratorike me dehje alkoolit, hepatiti, cholelithiasis, kolangiti. Përdorimi afatgjatë i drogës rrit jetëgjatësinë e pacientëve me cirozë të mëlçisë.

Indikacionet për përdorimin e silymarin

Sipas udhëzimeve Silymarin është e përshkruara në rastet e mëposhtme:

  • kronik
  • hiperlipoproteinemia, çrregullimet e metabolizmit lipidik në trup dhe proceset këmbimit-riparues;
  • shtet pas pësimit të një hepatit viral;
  • medicinale dhe toksik dëmtim të mëlçisë dehje alkoolit dhe abuzimi me alkoolin, dehje nga metalet e rënda, Tretësit organik halogjenik, hidrokarbureve, helmimi me kërpudha, dehje drogës, etj ;
  • mëlçisë yndyrore, mëlçisë yndyrore;
  • sëmundje fshikëz e tëmthit dhe cholelithiasis traktit biliar, diskinezi, kolangiti, cholecystitis.

Si të përdorni silymarin dhe dozimin regjim

Kapsula, pilula dhe tableta në udhëzimet e silymarin është marrë me gojë, pa përtypet, ujë të pijshëm.

Doza varet nga karakteristikat e sëmundjes dhe moshës së pacientit. Të rriturit zakonisht marrin në 70-140 mg tri herë në ditë. Si pacientët e rritur terapi mirëmbajtje të marrë 70-140 mg dy herë në ditë.

Fëmijët marrin Silymarin sipas udhëzimeve në dozën e 30-100 mg tri herë në ditë. Si terapi e qëndrueshmërisë-. 30-70 mg dy herë në ditë

efikasiteti i tabletave Silymarin në përgjigjet mund të arrihet me një kohëzgjatje prej tre muajsh.

Kur plagët dhe djegiet e përdorur Gjembi naftës. Sipërfaqe pretreated lëkurë me garzë antiseptik dhe vënë ngjyhet në vaj mbi një ose dy ditë. Kohëzgjatja e trajtimit-. 10-12 procedurave

Kur sëmundje të mëlçisë, atherosclerosis, Ulçera duodenale ulçerë 12 dhe stomakut të marrë Silymarin në të lëngshme formë një lugë çaji tri herë në ditë për gjysmë ore para një vakt. Kursi i trajtimit është një muaj.

pluhur i silymarin në udhëzimet e rekomanduar për fëmijët mbi 12 dhe të rriturit një lugë çaji 3,5 g për gjysmë ore para ushqimit deri në tre herë në ditë, ujë të pijshëm për dy deri në tre muaj.

Kundërindikimet

Silymarin-Udhëzime, komente, contraindications

Sipas udhëzimeve Silymarin është i kundërindikuar vetëm në rast të mbindjeshmërisë ndaj drogës.

Përdorimi i silymarin gjatë shtatzanisë dhe ushqyerjes me gji

Silymarin në përgjigjet mund të përdoret gjatë shtatzënisë dhe laktacionit. Megjithatë, është e rekomandueshme para fillimit të trajtimit për të konsultoheni me një mjek.

Efektet anësore të silymarin

Sipas komente Silymarin tolerohet kryesisht mirë nga pacientët. Në disa raste, një efekt laksativ i drogës. Rrallë rishikon Silymarin shkakton reaksione alergjike.

këshillon

Pezullimi dhe shurup tronditur tërësisht para përdorimit.

Në disa raste është e mundur që të përdorin drogë për përmirësimin e metabolizmit lipidet.

Në opinion i Silymarin nuk ka ndërveprime klinikisht të rëndësishme me droga të tjera.Artikuj që kanë lidhje

 Laksigal-udhëzim, reagime, leximi
 Fashë Kosmopor-size, aplikimi, leximi
 Amnesia-Simptomet, Shkaqet, Trajtim
 Collargol-udhëzim, përdorimi, contraindications
 

Vendi është një koleksion privat i materialeve dhe është një amator informative dhe të burimeve arsimore. Të gjitha informatat që rrjedhin nga burimet publike. Administrata nuk zbatohet për autorësinë e materialeve të përdorura. Të gjitha të drejtat i përkasin pronarëve të tyre ligjore